Mycie karoserii samochodu: ręczne, bezdotykowe, automatyczne

Renata

Kiedyś wszystkie myjnie samochodowe były ręczne: wiadra, piana, odważne środki czyszczące… Dziś ta metoda jest popularna tylko w przypadku samochodów mytych ręcznie i sesji zdjęciowych z dziewczynami w bikini. Przemysł masowo przestawił się na myjnie bezdotykowe i automatyczne.

Jak prawidłowo umyć samochód?

Zacznijmy od zdefiniowania terminologii. Mycie ręczne to takie, w którym detergent (roztwór mydła) nakłada się na karoserie ręcznie. Wodę można również nanosić za pomocą karchera – myjki wysokociśnieniowej, co znacznie przyspiesza proces. Częściej jednak ręczne mycie samochodu kojarzy się z gąbką i wiadrem. Zastosowanie wytwornicy piany sprawia, że myjnia jest bezdotykowa – detergent jest rozpylany na karoserię w postaci aktywnej piany i działa samoczynnie, nie wymagając pocierania. Automatyczna myjnia samochodowa jest koncepcyjnie bliższa myjni ręcznej, ale brud jest szorowany nie gąbką w ludzkich rękach, lecz ogromnymi szczotkami na obracających się wałkach.

Ręczne mycie samochodów

Ręczne mycie samochodów istniało na długo przed pojawieniem się modnego słowa – detailing. Mechanizm mycia karoserii jest niezwykle prosty: mieszaninę szamponu i wody rozcieńcza się w wiadrze i nakłada na ciało ręcznie – za pomocą gąbki lub szmatki, a następnie spłukuje czystą wodą. Mycie ręczne jest popularne nie tylko dlatego, że pozwala na samodzielne umycie samochodu i oszczędza pieniądze. Mycie ręczne jest dokładniejsze, ale trwa też znacznie dłużej.

Mycie bezdotykowe

Postępy w przemyśle chemicznym umożliwiły bezdotykowe czyszczenie. W tym przypadku detergent nie jest nakładany na karoserię za pomocą gąbki lub szczotki, lecz rozpylany w postaci piany. Nie jest to zwykła piana, która powstaje podczas mycia rąk, lecz piana aktywna chemicznie. Wnika w brud, rozpuszczając go i umożliwiając spłukanie go wodą bez konieczności szorowania.

Czy takie chemiczne usuwanie zanieczyszczeń jest bezpieczne dla lakieru? Zależy to od detergentu, umiejętności obsługi myjni i jej renomy. Na przykład auto myjnia Poznań stosuje wysokiej jakości detergenty i wie, jak je stosować – środki chemiczne są nakładane szybko i równomiernie, nie obciążając nadmiernie powierzchni karoserii.

Automatyczna myjnia samochodowa

Aby przyspieszyć ten proces i uniknąć pracy ręcznej, wynaleziono myjnie automatyczne – pojawiły się one w USA przed II wojną światową. Samochód wjeżdża do tunelu i przejeżdża przez szereg obracających się szczotek o różnej długości i twardości runa. Detergent – taki sam jak do mycia ręcznego – nakłada się na szczotki razem z wodą.

Myjnia automatyczna jest szybka, ale jest to najbardziej bolesny sposób mycia samochodu. Szczotki często łamią anteny, tablice rejestracyjne i plastikowe deflektory. Lakier też nie jest zadowolony. Również jakość mycia pozostawia wiele do życzenia: źle umyte plamy mogą pozostać na karoserii samochodu. Z kolei myjnia automatyczna jest ciekawym doświadczeniem: kierowca pozostaje wewnątrz samochodu i na własne oczy obserwuje proces.