Oklejanie szyb samochodowych

Renata

Kiedyś mogliśmy to nazwać tuningiem, dziś to coś normalnego. Oklejanie szyb bardzo się spopularyzowało, również dlatego, że to nie tylko przyciemnianie szyb do aut prywatnych, ale również forma reklamy dla firm. Warto od razu wspomnieć, że przyciemniane szyby od producenta auta (które jest seryjne), nie są oklejane, ta technologia to metoda piecowa. Wiąże się również z większymi wydatkami, więc oklejanie folią, wydaje się bardzo dobrą alternatywą.

Czy warto?

Pomijając aspekt wizualny, ponieważ to właśnie z tego powodu zazwyczaj następuje chęć oklejenia, mamy wiele innych dodatkowych zalet.

Pierwszym jest poprawianie komfortu termicznego we wnętrzu, powłoka antyrefleksyjna pomaga w wolniejszym nagrzewaniu wnętrza, w słoneczny dzień. Efektu klimatyzacji nie odczujemy, aczkolwiek temperatura może być o kilka stopni niższa.

Kiedyś mogliśmy to nazwać tuningiem, dziś to coś normalnego

Kolejnym atutem jest lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą. Mimo iż mamy najnowszą technologię zamków, których zwykły złodziej nie jest w stanie otworzyć, to jednak wybicie szyby nie jest żadnym problemem. Folia nie jest tak krucha jak szkło, w dodatku jest przyklejona do szyby, więc nawet jeśli szyba pęknie, folia może ją utrzymać. Skutecznie spowalnia, lub zatrzymuje działania złodzieja. Możemy się nawet pokusić o stwierdzenie, iż na pewno zniechęca go do dalszych czynności. Jeśli mamy przyciemnione szyby, obok napis np. oklejanie szyb Poznań, to rabuś ma świadomość, że prawdopodobnie było to robione w profesjonalnej firmie, i zerwanie foli może zająć za dużo czasu.

Zwracając uwagę, że folia jest przyklejona do szyby, można jeszcze uznać zaletę, gdy podczas wypadku szkło nie porani osób w środku. Nie chce tego nazwać bezpieczeństwem, ponieważ nie każda sytuacja jest taka sama, i wyjście przez okno w 99% z przyciemnioną szybą nie będzie stawiało problemu, ale jest zawsze ten 1%, w którym okleina może to utrudnić.

Aspekt prawny

Oklejanie szyb bardzo się spopularyzowało, również dlatego, że to nie tylko przyciemnianie szyb do aut prywatnych, ale również forma reklamy dla firm

Okleiliśmy nasze szyby, i cieszymy się z wyglądu naszego samochodu. Wyjeżdżamy sobie spokojnie, oraz przepisowo na drogę, aż tu nagle zatrzymuje nas policja. Pan policjant w czasie kontroli nie ma zastrzeżeń co do naszej jazdy, tylko do stanu technicznego auta, według niego nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym na podstawie artykułu 66.

Art. 66, ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym – Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Przekładając to na bardziej nieoficjalną definicję, nie możemy mieć przyciemnionych szyb bocznych przednich z małą przepuszczalnością światła. Przepuszczalność mierzymy w procentach, i jeśli nie przekracza ona 70%, to nie musimy się niczym martwić. Problem zaczyna się gdy jest mniejsza, skutek to zazwyczaj zabrany dowód rejestracyjny, i mandat karny. Uchronić możemy się sposobem zerwania folii z szyby na miejscu kontroli. Wcześniej wspomniany napis oklejanie szyb Poznań, w przypadku złodzieja działał raczej pozytywnie, niestety w przypadku policjanta zdecydowanie negatywnie.

Nakładanie folii samemu

Jeśli nie chcemy zlecać profesjonaliście nakładania folii, a w internecie wybraliśmy sobie jeden z zestawów, w którym jest:

  • Folia;
  • Instrukcja;
  • Szpachelka do rozprowadzania okleiny na szybie;
  • Nóż do przycinania;

to możemy przystąpić do samodzielnego wykonania.

Na początku dokładnie myjemy i odtłuszczamy szybę. Jeśli jakikolwiek brud zostanie, najpewniej po oklejeniu zostanie na jego miejscu pęcherzyk powietrza. Gdy już to zrobimy, nacinamy folię, uwzględniając wielkość szyby, z dodatkowymi co najmniej 2 centymetrami bezpieczeństwa, aby nie okazało się, że wycięty kawałek jest za mały.

Po wycięciu odlepiamy zabezpieczenie kleju, a powierzchnie spryskujemy wodą. Staramy się jak najlepiej dopasować folię do powierzchni. Rozprowadzając, wykorzystujemy szpachelkę, można ją owinąć materiałem, usuwamy wszystkie pęcherzyki powietrza. Po montażu nie otwieramy, i nie myjemy szyb, co najmniej przez 4 – 5 dni. Następnie cieszymy się efektami naszej pracy.