Czym jest car detailing i dlaczego warto go stosować?

Renata

Zadbany samochód jest marzeniem każdego kierowcy. Jednak wraz z regularnym użytkowaniem pojazdu naturalne staje się pogorszenie jego wyglądu. Choć najważniejszą cechą w tym przypadku jest funkcjonalność, warto zadbać również o to, by lakier i karoseria były w dobrym stanie. Świadomość, że auto prezentuje się świetnie, znacznie poprawia samopoczucie. Z pomocą może przyjść car detailing, zwany również auto detailingiem.

Czym jest car detailing?

Car detailing to usługa obejmująca kompleksowe czyszczenie pojazdu (nie tylko samochodu, lecz również motocykla, łodzi czy nawet samolotu) wraz z jego renowacją i konserwacją. By przywrócić samochodowi wygląd niczym prosto po wyjściu z salonu, wykorzystuje się specjalne kosmetyki i środki do konserwacji lakieru. Detailingu nie można utożsamiać ze zwykłym myciem auta – to proces trwający przez kilka dni, a każdego dnia poświęca się na niego kilka godzin. Czynności muszą być wykonywane z maksymalną precyzją. Car detailing Poznań nie jest przeznaczony jedynie dla pojazdów o widocznym stopniu zużycia. Każdy samochód narażony jest na powstawanie mikrozarysowań, dlatego nawet w przypadku nowych aut można zastosować usługę w celu zabezpieczenia ich wyglądu i zmniejszenia ryzyka uszkodzenia lakieru pod wpływem działania czynników zewnętrznych.

Zadbany samochód jest marzeniem każdego kierowcy

Jak przebiega proces detailingowy?

Car detailing Poznań rozpoczyna się od dokładnej inspekcji stanu samochodu. Dzięki oględzinom możliwe jest zaplanowanie czynności i oszacowanie ich czasu trwania, a także kosztu. Po akceptacji klienta można przystąpić do mycia pojazdu. Nie jest ono jednak tożsame z myciem znanym z myjni samochodowych. Wszystkie elementy, które nie mogą być narażone na kontakt z wodą, zostają zdemontowane. Profesjonalne materiały, środki czyszczące i myjka wysokociśnieniowa usuwają smołę, owady, osady z klocków hamulcowych, lotną rdzę, żywicę, gumę i inne zanieczyszczenia. Czyszczenie obejmuje karoserię, felgi, ościeża drzwi, komorę silnika, komorę wlewu paliwa, listwy, końcówki wydechu, nadkola, elementy zawieszenia i hamulców. Mycie jednak nie usunie wszystkich zabrudzeń, dlatego wykonywane jest także glinkowanie. Polega ono na użyciu specjalnej glinki w celu wyczyszczenia brudu nagromadzonego w porach lakieru, który jest niewidoczny dla oka. Dzięki temu auto nabiera szklistej gładkości. Następnie należy wykonać korektę i zabezpieczenie lakieru. To etap czasochłonny, ponieważ trzeba go powtarzać do momentu osiągnięcia zadowalającego efektu. Może obejmować również listwy czy klosze reflektorów. Wedle życzenia klienta zabezpieczenie odbywa się przy użyciu wosku lub ceramiki. Ostatnia faza auto detailingu to dokładne czyszczenie i zabezpieczanie elementów wewnętrznych za pomocą specjalnych preparatów do kokpitu. Czyszczone są wyloty nawiewu, podsufitka, progi, tapicerka, mocowania foteli i pasów, szczeliny kanapy i elementy ruchome. Na końcu zabezpiecza się je środkiem chroniącym przed promieniowaniem UV, który służy jednocześnie do nadania pożądanego efektu (błyszczącego, matowego lub satynowego).

Car detailing Poznań rozpoczyna się od dokładnej inspekcji stanu samochodu

Jakie są zalety car detailingu?

Auto detailing ma wiele zalet, do których należą:

  • zabezpieczenie elementów samochodu,
  • zmniejszenie ryzyka uszkodzeń lakieru,
  • możliwość sprzedaży pojazdu po wyższej cenie,
  • satysfakcja płynąca z użytkowania zadbanego auta.

Car detailing warto przeprowadzić szczególnie wtedy, gdy efekt po wizycie na myjni wciąż nie jest zadowalający. Ta usługa jest polecana zarówno użytkownikom starych pojazdów noszących ślady zużycia, jak i nowych, prosto z salonu.